9.1.2018

Co je to motivační dopis?

Všude vidíme různé články a návody na sepsání profesního životopisu. I my jsme pro Vás článek na toto téma vydali. Motivační dopis je bohužel velice často opomíjeným tématem, přestože jej Váš potenciální zaměstnavatel očekává. Na základě vlastních zkušeností a rozhovorů s mnohými z našich klientů jsme došli k tomu závěru, že motivační dopis je tím skutečným klíčem od dveří do nové práce.

V úvodu jsme napsali, že motivační dopis je v podstatě důležitější než životopis.  Za tímto názorem si pevněme stojíme. Ptáte se proč? Vždyť samotný životopis popíše, co vše máme za sebou a co umíme.

To je sice pravda, ale motivační dopis je tou první věcí, kterou si od Vás přečte personalista. Hezkým motivačním dopisem dáváte důvod, proč má osoba na druhé straně pokračovat ve čtení a proč si má vůbec přečíst Váš životopis! Naší e-mailovou schránkou prošlo obrovské množství zpráv od uchazečů o zaměstnání a víte, jak to vypadá, když pošlete e-mail s životopisem v příloze, ale nenapíšete k tomu žádný průvodní (motivační) dopis? Vypadá to tak, že to prostě jen zkoušíte a nejevíte o danou pozici v podstatě žádný zájem. Podívejte se na to z hlediska zaměstnavatele. Dáte možnost tomu, kdo Vám pošle prázdný e-mail s nějakou přílohou nebo tu možnost dáte spíše někomu, kdo Vám napsal byť i jednou větou, ale velice výstižnou, proč si ho pozvat na pohovor? Odpověď je více než jasná…

 Co by měl motivační dopis obsahovat? 

Univerzální návod nebo nástroj na sepsání průvodního dopisu nikde nenaleznete. Pokud ano, tak to bude otřepaná fráze, kterou poslalo tisíce uchazečů před námi, ale my se přeci chceme trošku odlišit, takže žádnou šablonu rozhodně nepoužijeme. Jak tedy máte motivační dopis napsat, když jste to nikdy před tím nedělali?

 Dáme Vám velice cennou radu. Tato rada Vám možná zajistí spokojenější život a více peněz. Pravděpodobně jste někdy přemýšleli o tom, čím se chcete opravdu živit. Teď rozhodně nemáme na mysli jen práci, kterou máte 5min chůze od domu a vyděláte si na přežití. Ale máme na mysli to, proč jste šli studovat, pozice, kterou vykonává Váš vzor, taková práce, kde sice budete muset pracovat, ale zajistí Vám dostatek peněz a času na rodinu, přátelé a koníčky. Něco, co se nebudete muset příliš učit, ale znáte to, protože se to odvíjí od vašich zájmů.

To souvisí s tím, že byste neměli rozesílat životopisy na každý inzerát, ale skutečně nejdříve popřemýšlejte nad tím, co Vás udělá spokojenými. Na takovou pozici se Vám bude psát motivační dopis bez nutnosti přehřívat mozek přílišným přemýšlením.

Jaká je tedy odpověď na otázku: „Co je to motivační dopis?“

Motivační dopis je průvodní dopis, tzn. první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem, díky čemuž ukazujeme důvod, proč si Vás mají pozvat na osobní pohovor.

Komentáře

Máte nápad na dobrý článek?