7.4.2020

Jaký má Koronavirus vliv na trhu práce?

 

 

 

Současná situace kolem koronaviru mění trh práce velice rychle. Spoustu firem se díky preventivním opatření a šíření viru dostávají do existenčních problémů. Řešení těchto problémů bude velice obtížné. 

Zdraví lidí (zaměstnanců) je na prvním místě, a proto se všichni musí těžké situaci přizpůsobit.

V současné situaci mnoho firem nařídilo zaměstnancům home office. Mohou tak pracovat z domova a zároveň se postarat o děti, které nemohu chodit do školy. Bohužel na toto řešení nejsou obyvatelé ČR moc zvyklí a celé to pojali jako dovolenou. Což se může v budoucnu negativně projevit na jejich další působení ve firmě. Pokud se bez jejich práce obešla firma tyto 3 týdny, je otázkou, zda je bude potřebovat i nadále.

Ti kteří stále chodí do práce, musí dodržovat velice přísná hygienická opatření, aby chránili sebe sama před nákazou a své okolí. Všichni musí nosit čisté roušky, dodržovat bezpečný odstup a pravidelně si mýt ruce mycími či dezinfekčními prostředky.

Citelná ztráta pro český trh práce je i to, že se díky uzavření hranic zastavil i nábor ze zahraničí na všechny typy pozic. Zahraniční zaměstnanci či brigádníci pravidelně dojížděli zejména na sezónní práce v oblasti zemědělství. To má obrovský dopad na zemědělce, protože nemají nutně potřebné lidi, kteří obstarávají sklizeň.

 

Propouštění

Hospodští, číšníci, majitelé malých obchodů, umělci, taxikáři, živnostníci všeho druhu a dělníci v omezovaných provozech… Těm všem doslova vysychají příjmy.

I velké firmy celoplošně propouští zaměstnance. Především ty kteří jsou ve zkušební době. 

Podle zákona Vás sice zaměstnavatel kvůli koronaviru nemůže propustit, ale v mnoha případech museli firmy vyhlásit bankrot, nebo nemají pro své zaměstnance práci, protože nemají odbyt zboží nebo naopak jim dodavatel nedodává materiál potřebný na výrobu. Firma se tak dostává do ztrát a nic jiného jí nezbývá.

Nábory

V tuto chvíli společnosti potřebují hlavně brigádníky zejména z výroby, logistiky, call center nebo maloobchodu. 

Nabírají například firmy jako mall.cz a Amazon na pozici skladník nebo rohlik.cz a damejidlo.cz na pozici řidiče.

Nábor na  kvalifikované  pozice například v IT zatím pokračuje beze změny. Firmy však pozastavují nábor na některé backofficové pozice – především z důvodu nedostatku času v důsledku krizového řízení, ale také kvůli nejistotě z budoucnosti. 

Co je nyní více než jisté, nezaměstnanost v ČR rapidně stoupne. 

 

Vliv situace na finanční ohodnocení pracovníků

Významně dotčeni jsou samozřejmě živnostníci. I přesto, že se OSVČ na půl roku odpustí minimální zálohy na zdravotní, tak na sociální pojištění, tak to bohužel v mnoha případech nemusí stačit. Tito drobní podnikatelé často musí platit nájem ve svých prostorách, zálohy za energie a ostatní služby. Navíc díky nařízením státu jim mnohdy zcela vypadl příjem a kromě pracovních výdajů nejsou schopni hradit i osobní výdaje, jako např. za bydlení, atd.

Dále poklesly příjmy lidem, kterým byla nařízena karanténa nebo dostali neschopenku. Dlouhodobý dopad bude nejvýraznější u pozic s vyšším poměrem variabilní složky mzdy, která se odvíjí od výsledků individuálních, týmových nebo celofiremních, to znamená hlavně obchodní a manažerské pozice.

Komentáře

Máte nápad na dobrý článek?